Miami Hall of Fame Members - By Induction Class

 • Alphabetical Listing

  •  Walter E. (Smokey) Alson '35   •  Weeb Ewbank '28
  •  Earl H. (Red) Blaik '18   •  Ara Parseghian '49
  •  Paul Brown '30   •  John Pont '52
  •  Jay Coville '26   •  George Rider
  •  Carmen Cozza '52   •  Virgil E. Perry '24
  •  Wayne Embry '58   •  Chester M. Pittser
  •  Jim Gordon '31   •  Tom Sharkey '26
  •  John Brickels   •  Bill Muliken '61
  •  Paul Dietzel '48   •  Mel Olix '50
  •  Bob Brown '49   •  Bo Schembechler '51
  •  Ernie Kellermann '65   •  Charles Shugert '32
  •  Marvin Pierce '16  
  •  Russell Baker '13   •  Warren Ott '34
  •  George Booth '09   •  Jim Root '53
  •  Wilbur Cartwright '32   •  Bob Schul '66
  •  Tirrell Burton '56   •  Tom Pagna '54
  •  Don Knodel '53   •  Richard "Doc" Urich '51
  •  George Munns '19  
  •  Bob Babich '69   •  Paul Shoults '49
  •  Bill Rohr   •  Harry Stryker '28
  •  Paul Schnackenberg '49  
  •  Bill Arnsparger '49   •  Dick Klitch '55
  •  Jeff Gehring '65   •  Arthur Thatcher '28
  •  Alfred Bansberg '26   •  Bob Jencks '63
  •  Bob Bronston '55   •  John McVay '53
  •  Don Weaver "Red" Emery '27  
  •  Vernon Cheadle '32   •  Raymond Ray '38
  •  Darrell Hedric '55   •  Edward Sauer '20
  •  Ray Mears '49  
  •  Bill Hoover '48   •  Bob Whittaker '30
  •  Pat Roudebush '34   •  David Zeller '61
  •  Len Fertig '34   •  Bill Mallory '57
  •  Bob Hitchens '74   •  Steve Strome '64
  •  Jack Bacheler '66   •  Forest "Bud" Middaugh '61
  •  Wayne Gibson '48   •  Bill Stewart '34
  •  Mel Knowlton '37  
  •  Howard Brinker '39   •  Sherman Smith '76
  •  Ted Downing '68   •  George Vossler '30
  •  Joe Galat '62  
  •  David Brown '75   •  John Schael '66
  •  Phil Lumpkin '81   •  Gary Wright '74
  •  Stan Lewis '35   •  Chris Roderick '71
  •  Jerry Peirson '66   •  Clive Rush '53
  •  Ernie Plank '50   •  Scott Wallick '73
  •  Jim Cole '36   •  Harry Richardson '29
  •  Jay Fry '52   •  Chuck Zody
  •  Bob Kappes '50  
  •  Larry Bell '38   •  Tom Perrin '72
  •  Dick Crum   •  John Powell '58
  •  Leann Davidge  
  •  Vivian (Chief) Crawford '17   •  John Russell '68
  •  Steve Kendall '77   •  Nobby Wirkowski '51
  •  Tom Nomina '64  
  •  Rob Carpenter '77   •  Bob Shaw '69
  •  Fred Foster '68   •  Gordon Wilson '30
  •  Charlie Leibrandt '78  
  •  Archie Aldridge '78   •  Tom Jones '55
  •  William Beck   •  Mary Ann Myers '82
  •  Robert Howard   •  Richard Shrider
  •  Charlie Coles '65   •  Dennis Smith '73
  •  Rodger Cromer   •  Dave Thelen '58
  •  Randy Ayers '78   •  Sid Gillman
  •  Robin Chico '78   •  John Shoemaker '78
  •  Tom Dimitroff '57  
  •  Alain Chevrier '84   •  Bill McCormick '50
  •  Chuck Goodyear '77   •  Randy Walker '76
  •  Patricia Bucher '84   •  Mark Manering '85
  •  Dick Hunter '55   •  Jim Thomas '59
  •  Bob Lohr '83  
  •  Charles Heimsch '36   •  Wendy Tepe '87
  •  Steve Morris '83   •  Craig Wittus '79
  •  Kathy Tepe '87  
  •  Kevin Beaton '83   •  Elizabeth Workum '81
  •  Mel Brodt '49   •  Mike Wren '71
  •  John Erisman '67   •  Dave Young
  •  Gary Arthur '70   •  James (Moose) Wilkinson '52
  •  Dave Jennings   •  Woody Wills
  •  Dennis O'Brien '57  
  •  Jack Glowik '87   •  Kris Livingston '84
  •  Rich Hampton '74   •  Greg Sullivan '79
  •  Kenneth Daniels '75   •  Bryan Pownall '82
  •  Danny Hall '77   •  Pam Wettig
  •  Frank Lukacs '69  
  •  Bob Dalton '75   •  Mike Stavole '50
  •  Elaine Hieber   •  John Weaver '49
  •  Karen Lepley '89  
  •  Sue Brozovich '88   •  Cash Powell Jr. '52
  •  Tom Bryant '55   •  Lester Smith '69
  •  Dick Clarke '90   •  Scott Tyler '65
  •  Brian Carlton '84   •  Dan Dalrymple '88
  •  Carolyn Condit   •  Curt McMillan '93
  •  Molly Cullen '92   •  Larry Yearwood '81
  •  Don Barnette '56   •  Russ Pickering '80
  •  Kristy Burch '90   •  Chris Sexton '93
  •  Nancy Denny '92   •  Bucky Walter '50
  •  Terry Morris '87  
  •  Russ Giganti '56   •  Bobby Marshall '94
  •  Dave Hasbach '74   •  Kent McCormick '81
  •  Julie Howell '93   •  Sandy Secoy '82
  •  Dick Adams '71   •  Harold "Whitey" Fisher '45
  •  Dr. Jim Goldey   •  Sean Gorgone '91
  •  Deland McCullough '96   •  Julie Rhoda '92
  •  Vickie Shields '85  
  •  Amsden Oliver '37   •  Tom Grant '82
  •  Bud Haidet '57   •  Mike Holcomb '84
  •  Craig Michaelis '93   •  Monica Niemann '95
  •  Dan Kodatsky '82   •  Monique Abbitt `91
  •  Virgil Alston `44   •  Dan Creech `97
  •  Kathy (Kiernan) Pownall `85   •  Jennifer (Shea) Vallo '87
  •  Fritz Heisler '38
  •  Jim Bohan '58   •  Dan Boyle '98
  •  Ryan Creech '94   •  Pam Hall '84
  •  Jill Joslin '87   •  Angel Miller '92
  •  Joe Novak '67   •  Ed Wingard '59
  •  Ben Burnau '89   •  Devin Davis '00
  •  Kelly Davis '88   •  Gaby Downey '89
  •  Ben Gunlock '51   •  Wally Szczerbiak '99
  •  Maarten van den Berg '97  
  •  Steve Cady   •  Nicole Catalano '93
  •  Candice Honroth '88   •  Richard "Red" Hopkins '24
  •  Stephanie Otten '96   •  Theresa Shepherd '89
  •  Danielle Berkemeier '03   •  Andrea Cunningham '03
  •  Walt Podgurski '69   •  Buddy Schultz '73
  •  Rebecca Williams '97   •  Mack Yoho '58
  •  Kevyn Adams '96   •  Gary Cooper '73
  •  Renee DeGraff '84   •  Joe Shaw '64
  •  Amanda Sokolow '99   •  Tonia Stubbs '87
  •  Dustin Swinehart '96  
  •  Dale Cohen '94   •  Terry Hoeppner (coach)
  •  P.L. (Pete) Miller '71   •  Ben Roethlisberger '12
  •  Karin Sherr '99   •  Kyle Voska '98
  •  Heather Cusick '03   •  Dave Dixon '92
  •  Larry Janis '64   •  Andrea Kremer '04
  •  Amy Miranda '04   •  Jessica Stout '98
  •  Rick Kuraly '83   •  Hamilton Munnell '92
  •  Jackie Poggendorf '05   •  Andy Schramm '67
  •  David Scott '06   •  John Van Scoyoc '89
  •  Sheldon White '91