Miami-EMU results

Recap

Licensed to Miami University Aquatics
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/4/2012 12:25 PM
                          2012 MICA vs EMU - 2/4/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eastern Michigan University-MI  'A'              NT    1:33.44         11  
     1) Hanson, Jacob D 20              2) Swain, Mike D 21               
     3) Kinross, Michael F 21           4) Zavislak, Matt R 22            
              23.02       49.39 (26.37)     1:12.48 (23.09)     1:33.44 (20.96)
  2 Eastern Michigan University-MI  'B'              NT    1:35.65          4  
     1) Duong, Justin S 21              2) Fisher, Mike M 19              
     3) Coates, Tom 19                  4) Everson, Gus F 19              
              24.30       50.90 (26.60)     1:14.52 (23.62)     1:35.65 (21.13)
  3 Miami University (Ohio)-OH  'B'                  NT    1:36.20          2  
     1) Kline, Mike E 20                2) Olson, Will E 20               
     3) Breger, Chris R 18              4) Baumgartner, Joe E 19          
              25.59       52.43 (26.84)     1:15.32 (22.89)     1:36.20 (20.88)
  4 Eastern Michigan University-MI  'C'              NT   x1:37.00        
     1) Duski, Alan 22                  2) Schwarz, Grant G 19            
     3) Lawson, Aaron T 19              4) Foos, Dexter R 19              
              25.11       51.29 (26.18)     1:15.59 (24.30)     1:37.00 (21.41)
 -- Miami University (Ohio)-OH  'A'                  NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Gunnels, Chris R 21             2) Profitt, Jonathan R 20         
     3) Rogers, Kegan D 22              4) Nemeth, Daniel C 20            
              24.27       50.63 (26.36)     1:13.55 (22.92)          DQ (20.47)
 -- Miami University (Ohio)-OH  'C'                  NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Heavilon, Michael D 19          2) Sullivan, Sean P 18            
     3) Cain, Max S 20                  4) Reeder, Sam 18                 
              25.54       54.12 (28.58)     1:18.42 (24.30)          DQ (21.66)
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Esentan, Troy D     21 Eastern Mich-MI           NT    9:36.00          9  
              25.23       53.16 (27.93)     1:21.68 (28.52)     1:50.14 (28.46)
        2:18.58 (28.44)     2:47.09 (28.51)     3:16.00 (28.91)     3:44.69 (28.69)
        4:13.52 (28.83)     4:42.58 (29.06)     5:11.48 (28.90)     5:40.48 (29.00)
        6:09.55 (29.07)     6:38.70 (29.15)     7:08.14 (29.44)     7:37.89 (29.75)
        8:07.38 (29.49)     8:37.07 (29.69)     9:06.68 (29.61)     9:36.00 (29.32)
  2 Petrone, Franco     18 Eastern Mich-MI           NT    9:40.80          4  
              25.40       52.98 (27.58)     1:20.81 (27.83)     1:49.17 (28.36)
        2:17.80 (28.63)     2:46.48 (28.68)     3:15.50 (29.02)     3:44.89 (29.39)
        4:14.55 (29.66)     4:44.35 (29.80)     5:14.36 (30.01)     5:44.18 (29.82)
        6:14.01 (29.83)     6:43.87 (29.86)     7:13.59 (29.72)     7:43.42 (29.83)
        8:12.98 (29.56)     8:42.56 (29.58)     9:12.20 (29.64)     9:40.80 (28.60)
  3 Renard, Gilles      22 Eastern Mich-MI           NT    9:47.51          3  
              26.68       55.75 (29.07)     1:25.05 (29.30)     1:54.71 (29.66)
        2:24.42 (29.71)     2:54.13 (29.71)     3:23.32 (29.19)     3:52.84 (29.52)
        4:22.31 (29.47)     4:51.72 (29.41)     5:21.80 (30.08)     5:51.64 (29.84)
        6:21.70 (30.06)     6:51.17 (29.47)     7:21.03 (29.86)     7:51.02 (29.99)
        8:21.16 (30.14)     8:50.65 (29.49)     9:19.48 (28.83)     9:47.51 (28.03)
  4 Melling, Brendan E  22 Miami (Ohio)-OH           NT    9:47.90          2  
              25.46       53.48 (28.02)     1:21.81 (28.33)     1:50.55 (28.74)
        2:19.45 (28.90)     2:48.69 (29.24)     3:18.07 (29.38)     3:47.87 (29.80)
        4:17.48 (29.61)     4:47.60 (30.12)     5:17.06 (29.46)     5:46.83 (29.77)
        6:16.82 (29.99)     6:47.19 (30.37)     7:17.43 (30.24)     7:47.89 (30.46)
        8:17.70 (29.81)     8:47.99 (30.29)     9:18.07 (30.08)     9:47.90 (29.83)
  5 Reinhardt, Alex     20 Miami (Ohio)-OH           NT    9:55.54          1  
              26.68       55.39 (28.71)     1:24.50 (29.11)     1:53.76 (29.26)
        2:23.28 (29.52)     2:52.85 (29.57)     3:22.80 (29.95)     3:52.61 (29.81)
        4:22.77 (30.16)     4:52.75 (29.98)     5:22.16 (29.41)     5:51.68 (29.52)
        6:21.46 (29.78)     6:52.07 (30.61)     7:22.64 (30.57)     7:53.48 (30.84)
        8:24.80 (31.32)     8:55.81 (31.01)     9:26.13 (30.32)     9:55.54 (29.41)
  6 Linder, Rickard L   21 Eastern Mich-MI           NT   x9:59.10        
              27.40       56.76 (29.36)     1:26.46 (29.70)     1:56.09 (29.63)
        2:26.02 (29.93)     2:55.87 (29.85)     3:25.82 (29.95)     3:55.87 (30.05)
        4:26.02 (30.15)     4:56.30 (30.28)     5:26.65 (30.35)     5:57.19 (30.54)
        6:27.72 (30.53)     6:58.26 (30.54)     7:28.84 (30.58)     7:59.36 (30.52)
        8:29.88 (30.52)     9:00.01 (30.13)     9:30.11 (30.10)     9:59.10 (28.99)
  7 Demaria, Frankie M  20 Eastern Mich-MI           NT   x9:59.80        
              26.96       56.17 (29.21)     1:25.86 (29.69)     1:56.10 (30.24)
        2:26.50 (30.40)     2:56.82 (30.32)     3:27.39 (30.57)     3:57.97 (30.58)
        4:28.95 (30.98)     4:59.43 (30.48)     5:30.00 (30.57)     6:00.45 (30.45)
        6:30.92 (30.47)     7:00.94 (30.02)     7:30.93 (29.99)     8:00.84 (29.91)
        8:31.23 (30.39)     9:01.47 (30.24)     9:30.94 (29.47)     9:59.80 (28.86)
  8 Emery, Logan E      19 Miami (Ohio)-OH           NT   10:05.03        
              26.26       54.64 (28.38)     1:23.91 (29.27)     1:53.66 (29.75)
        2:23.76 (30.10)     2:54.13 (30.37)     3:24.54 (30.41)     3:55.01 (30.47)
        4:25.72 (30.71)     4:56.51 (30.79)     5:27.26 (30.75)     5:58.19 (30.93)
        6:29.07 (30.88)     6:59.98 (30.91)     7:31.08 (31.10)     8:02.10 (31.02)
        8:33.12 (31.02)     9:04.13 (31.01)     9:34.70 (30.57)    10:05.03 (30.33)
  9 Neff, Ryan D        22 Miami (Ohio)-OH           NT  x10:13.16        
              26.76       56.79 (30.03)     1:27.22 (30.43)     1:57.60 (30.38)
        2:28.06 (30.46)     2:59.05 (30.99)     3:29.96 (30.91)     4:00.81 (30.85)
        4:31.61 (30.80)     5:02.43 (30.82)     5:33.37 (30.94)     6:04.54 (31.17)
        6:35.71 (31.17)     7:06.96 (31.25)     7:38.15 (31.19)     8:09.60 (31.45)
        8:40.96 (31.36)     9:12.11 (31.15)     9:43.08 (30.97)    10:13.16 (30.08)
 -- Neff, Ryan          22 Miami (Ohio)-OH           NT        SCR        
 -- Everson, Gus F      19 Eastern Mich-MI           NT        SCR        
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gunnels, Chris R    21 Miami (Ohio)-OH           NT    1:41.71          9  
              24.12       50.14 (26.02)     1:15.93 (25.79)     1:41.71 (25.78)
  2 Ivry, Oded          22 Eastern Mich-MI           NT    1:41.79          4  
              23.88       49.91 (26.03)     1:16.21 (26.30)     1:41.79 (25.58)
  3 Kilkenny, Andy W    19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:42.43          3  
              24.15       49.84 (25.69)     1:16.15 (26.31)     1:42.43 (26.28)
  4 Joyce, Ian H        20 Miami (Ohio)-OH           NT    1:43.99          2  
              24.33       50.71 (26.38)     1:17.43 (26.72)     1:43.99 (26.56)
  5 Moore, Brian V      19 Eastern Mich-MI           NT    1:44.08          1  
              24.50       50.88 (26.38)     1:17.69 (26.81)     1:44.08 (26.39)
  6 Tento, Sean P       19 Eastern Mich-MI           NT    1:46.57        
              24.35       51.21 (26.86)     1:18.15 (26.94)     1:46.57 (28.42)
  7 Rogers, Kegan D     22 Miami (Ohio)-OH           NT   x1:49.71        
              25.83       53.56 (27.73)     1:21.77 (28.21)     1:49.71 (27.94)
 -- Joyce, Ian          20 Miami (Ohio)-OH           NT        SCR        
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Jacob D     20 Eastern Mich-MI           NT      49.23          9  
              24.14       49.23 (25.09)                                        
  2 Duong, Justin S     21 Eastern Mich-MI           NT      51.52          4  
              24.74       51.52 (26.78)                                        
  3 Flessner, Sam J     19 Miami (Ohio)-OH           NT      52.90          3  
              25.83       52.90 (27.07)                                        
  4 Kline, Mike E       20 Miami (Ohio)-OH           NT      53.35          2  
              26.04       53.35 (27.31)                                        
  5 Heavilon, Michael   19 Miami (Ohio)-OH           NT      53.45          1  
              25.93       53.45 (27.52)                                        
  6 Duski, Alan         22 Eastern Mich-MI           NT      53.78        
              26.42       53.78 (27.36)                                        
  7 Reeder, Sam         18 Miami (Ohio)-OH           NT     x55.37        
              27.20       55.37 (28.17)                                        
 -- Healey, Mark K      23 Miami (Ohio)-OH           NT        SCR        
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Mike M      19 Eastern Mich-MI           NT      58.05          9  
              27.55       58.05 (30.50)                                        
  2 Swain, Mike D       21 Eastern Mich-MI           NT      58.44          4  
              27.82       58.44 (30.62)                                        
  3 Schwarz, Grant G    19 Eastern Mich-MI           NT      58.54          3  
              27.31       58.54 (31.23)                                        
  4 Profitt, Jonathan   20 Miami (Ohio)-OH           NT      58.69          2  
              27.45       58.69 (31.24)                                        
  5 Heyblom, Jake A     22 Eastern Mich-MI           NT     x59.12        
              27.73       59.12 (31.39)                                        
  6 Olson, Will E       20 Miami (Ohio)-OH           NT      59.17          1  
              27.85       59.17 (31.32)                                        
  7 Crockett, Sam       18 Miami (Ohio)-OH           NT      59.46        
              28.23       59.46 (31.23)                                        
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kinross, Michael F  21 Eastern Mich-MI           NT    1:52.62          9  
              25.40       54.20 (28.80)     1:23.14 (28.94)     1:52.62 (29.48)
  2 Cavanaugh, Michael  19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:52.64          4  
              24.74       52.86 (28.12)     1:22.42 (29.56)     1:52.64 (30.22)
  3 Lawson, Aaron T     19 Eastern Mich-MI           NT    1:54.98          3  
              26.48       56.13 (29.65)     1:24.96 (28.83)     1:54.98 (30.02)
  4 Cain, Max S         20 Miami (Ohio)-OH           NT    1:56.78          2  
              25.96       55.54 (29.58)     1:26.01 (30.47)     1:56.78 (30.77)
  5 Coates, Tom         19 Eastern Mich-MI           NT    1:56.98          1  
              25.14       54.89 (29.75)     1:25.04 (30.15)     1:56.98 (31.94)
  6 Sullivan, Sean P    18 Miami (Ohio)-OH           NT    1:57.32        
              26.38       55.91 (29.53)     1:26.52 (30.61)     1:57.32 (30.80)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nemeth, Daniel C    20 Miami (Ohio)-OH           NT      20.98          9  
  2 Zavislak, Matt R    22 Eastern Mich-MI           NT      21.25          4  
  3 Baumgartner, Joe E  19 Miami (Ohio)-OH           NT      21.42          3  
  4 Everson, Gus F      19 Eastern Mich-MI           NT      21.60          2  
  5 Breger, Chris R     18 Miami (Ohio)-OH           NT      21.90          1  
  6 Foos, Dexter R      19 Eastern Mich-MI           NT      21.95        
  7 Childs, Sam H       20 Miami (Ohio)-OH           NT     x22.27        
  8 Suding, Ethan T     19 Miami (Ohio)-OH           NT     x23.00        
 
Event 8  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beres, Jimmy        21 Miami (Ohio)-OH           NP     373.80          9  
  2 Craig, Jeffrey E    20 Eastern Mich-MI           NP     306.45          4  
  3 Saunders, Andrew M  20 Eastern Mich-MI           NP     301.42          3  
  4 Grainger, Michael   21 Miami (Ohio)-OH           NP     295.35          2  
  5 Keelean, Tyler         Eastern Mich-MI           NP     262.49          1  
  6 Hoppler, Chris      20 Miami (Ohio)-OH           NP     258.74        
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ivry, Oded          22 Eastern Mich-MI           NT      46.10          9  
              22.38       46.10 (23.72)                                        
  2 Baumgartner, Joe E  19 Miami (Ohio)-OH           NT      46.33          4  
              22.54       46.33 (23.79)                                        
  3 Gunnels, Chris R    21 Miami (Ohio)-OH           NT      46.65          3  
              22.39       46.65 (24.26)                                        
  4 Nemeth, Daniel C    20 Miami (Ohio)-OH           NT      46.85          2  
              22.50       46.85 (24.35)                                        
  5 Moore, Brian V      19 Eastern Mich-MI           NT      47.53          1  
              22.95       47.53 (24.58)                                        
  6 Everson, Gus F      19 Eastern Mich-MI           NT      48.07        
              22.99       48.07 (25.08)                                        
  7 Whipp, Anderson R   20 Miami (Ohio)-OH           NT     x48.09        
              22.98       48.09 (25.11)                                        
  8 Foos, Dexter R      19 Eastern Mich-MI           NT     x48.56        
              23.24       48.56 (25.32)                                        
  9 Reeder, Sam         18 Miami (Ohio)-OH           NT     x48.61        
              23.40       48.61 (25.21)                                        
 -- Whipp, Anderson     20 Miami (Ohio)-OH           NT        SCR        
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Jacob D     20 Eastern Mich-MI           NT    1:48.50          9  
              25.47       52.81 (27.34)     1:20.71 (27.90)     1:48.50 (27.79)
  2 Duong, Justin S     21 Eastern Mich-MI           NT    1:54.48          4  
              25.65       54.12 (28.47)     1:24.09 (29.97)     1:54.48 (30.39)
  3 Joyce, Ian          20 Miami (Ohio)-OH           NT    1:54.50          3  
              26.96       55.39 (28.43)     1:24.92 (29.53)     1:54.50 (29.58)
  4 Flessner, Sam J     19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:54.73          2  
              26.95       55.81 (28.86)     1:25.45 (29.64)     1:54.73 (29.28)
  5 Kline, Mike E       20 Miami (Ohio)-OH           NT    1:55.73          1  
              27.02       56.30 (29.28)     1:26.17 (29.87)     1:55.73 (29.56)
  6 Duski, Alan         22 Eastern Mich-MI           NT    1:59.02        
              27.64       57.24 (29.60)     1:28.05 (30.81)     1:59.02 (30.97)
  7 Suding, Ethan T     19 Miami (Ohio)-OH           NT   x2:24.62        
              31.16     1:07.77 (36.61)     1:46.47 (38.70)     2:24.62 (38.15)
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swain, Mike D       21 Eastern Mich-MI           NT    2:05.63          9  
              28.83     1:00.92 (32.09)     1:33.82 (32.90)     2:05.63 (31.81)
  2 Fisher, Mike M      19 Eastern Mich-MI           NT    2:05.86          4  
              29.01     1:01.20 (32.19)     1:33.87 (32.67)     2:05.86 (31.99)
  3 Melling, Brendan E  22 Miami (Ohio)-OH           NT    2:08.58          3  
              29.31     1:02.05 (32.74)     1:35.15 (33.10)     2:08.58 (33.43)
  4 Crockett, Sam       18 Miami (Ohio)-OH           NT    2:10.43          2  
              30.09     1:02.92 (32.83)     1:36.13 (33.21)     2:10.43 (34.30)
  5 Heyblom, Jake A     22 Eastern Mich-MI           NT    2:10.91          1  
              29.90     1:03.51 (33.61)     1:37.56 (34.05)     2:10.91 (33.35)
  6 Schwarz, Grant G    19 Eastern Mich-MI           NT   x2:12.86        
              29.84     1:03.46 (33.62)     1:37.78 (34.32)     2:12.86 (35.08)
  7 Sullivan, Sean P    18 Miami (Ohio)-OH           NT    2:13.73        
              30.15     1:03.91 (33.76)     1:39.23 (35.32)     2:13.73 (34.50)
  8 Olson, Will E       20 Miami (Ohio)-OH           NT   x2:16.20        
              30.05     1:05.41 (35.36)     1:41.26 (35.85)     2:16.20 (34.94)
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zavislak, Matt R    22 Eastern Mich-MI           NT    4:37.76          9  
              25.49       53.16 (27.67)     1:21.30 (28.14)     1:49.72 (28.42)
        2:18.31 (28.59)     2:46.78 (28.47)     3:14.99 (28.21)     3:43.46 (28.47)
        4:10.83 (27.37)     4:37.76 (26.93)                                        
  2 Reinhardt, Alex     20 Miami (Ohio)-OH           NT    4:39.17          4  
              25.94       53.84 (27.90)     1:21.28 (27.44)     1:49.46 (28.18)
        2:17.94 (28.48)     2:46.49 (28.55)     3:14.87 (28.38)     3:43.36 (28.49)
        4:11.69 (28.33)     4:39.17 (27.48)                                        
  3 Kilkenny, Andy W    19 Miami (Ohio)-OH           NT    4:41.60          3  
              26.27       54.61 (28.34)     1:23.15 (28.54)     1:51.88 (28.73)
        2:20.40 (28.52)     2:48.73 (28.33)     3:17.31 (28.58)     3:45.80 (28.49)
        4:14.09 (28.29)     4:41.60 (27.51)                                        
  4 Petrone, Franco     18 Eastern Mich-MI           NT    4:42.51          2  
              25.67       53.70 (28.03)     1:22.01 (28.31)     1:49.83 (27.82)
        2:17.74 (27.91)     2:45.92 (28.18)     3:14.31 (28.39)     3:43.33 (29.02)
        4:12.97 (29.64)     4:42.51 (29.54)                                        
  5 Renard, Gilles      22 Eastern Mich-MI           NT    4:44.42          1  
              26.31       55.23 (28.92)     1:24.71 (29.48)     1:53.77 (29.06)
        2:23.13 (29.36)     2:52.09 (28.96)     3:20.59 (28.50)     3:49.02 (28.43)
        4:17.13 (28.11)     4:44.42 (27.29)                                        
  6 Neff, Ryan          22 Miami (Ohio)-OH           NT    4:48.92        
              26.14       54.55 (28.41)     1:23.66 (29.11)     1:52.97 (29.31)
        2:22.70 (29.73)     2:52.31 (29.61)     3:21.92 (29.61)     3:51.55 (29.63)
        4:20.81 (29.26)     4:48.92 (28.11)                                        
  7 Esentan, Troy D     21 Eastern Mich-MI           NT   x4:50.35        
              25.84       54.32 (28.48)     1:23.47 (29.15)     1:52.73 (29.26)
        2:21.90 (29.17)     2:51.18 (29.28)     3:20.89 (29.71)     3:50.86 (29.97)
        4:21.10 (30.24)     4:50.35 (29.25)                                        
  8 Emery, Logan E      19 Miami (Ohio)-OH           NT   x4:54.90        
              26.03       54.99 (28.96)     1:24.81 (29.82)     1:54.85 (30.04)
        2:25.16 (30.31)     2:55.25 (30.09)     3:25.28 (30.03)     3:55.34 (30.06)
        4:25.29 (29.95)     4:54.90 (29.61)                                        
 -- Childs, Sam H       20 Miami (Ohio)-OH           NT        SCR        
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kinross, Michael F  21 Eastern Mich-MI           NT      50.96          9  
              23.90       50.96 (27.06)                                        
  2 Cavanaugh, Michael  19 Miami (Ohio)-OH           NT      51.11          4  
              24.14       51.11 (26.97)                                        
  3 Rogers, Kegan D     22 Miami (Ohio)-OH           NT      52.25          3  
              24.46       52.25 (27.79)                                        
  4 Coates, Tom         19 Eastern Mich-MI           NT      52.51          1.5
              24.30       52.51 (28.21)                                        
  4 Breger, Chris R     18 Miami (Ohio)-OH           NT      52.51          1.5
              24.24       52.51 (28.27)                                        
  6 Heavilon, Michael   19 Miami (Ohio)-OH           NT     x52.72        
              25.24       52.72 (27.48)                                        
  7 Tento, Sean P       19 Eastern Mich-MI           NT      53.83        
              24.54       53.83 (29.29)                                        
  8 Ivry, Oded          22 Eastern Mich-MI           NT     x54.07        
              24.93       54.07 (29.14)                                        
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beres, Jimmy        21 Miami (Ohio)-OH           NP     370.27          9  
  2 Saunders, Andrew M  20 Eastern Mich-MI           NP     368.78          4  
  3 Craig, Jeffrey E    20 Eastern Mich-MI           NP     361.05          3  
  4 Grainger, Michael   21 Miami (Ohio)-OH           NP     323.32          2  
  5 Hoppler, Chris      20 Miami (Ohio)-OH           NP     320.18          1  
  6 Keelean, Tyler         Eastern Mich-MI           NP     254.70        
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swain, Mike D       21 Eastern Mich-MI           NT    1:53.31          9  
              25.77       54.69 (28.92)     1:26.46 (31.77)     1:53.31 (26.85)
  2 Melling, Brendan E  22 Miami (Ohio)-OH           NT    1:55.99          4  
              26.29       55.91 (29.62)     1:29.40 (33.49)     1:55.99 (26.59)
  3 Fisher, Mike M      19 Eastern Mich-MI           NT    1:58.83          3  
              26.50       57.57 (31.07)     1:30.10 (32.53)     1:58.83 (28.73)
  4 Kilkenny, Andy W    19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:59.08          2  
              25.38       57.58 (32.20)     1:31.15 (33.57)     1:59.08 (27.93)
  5 Emery, Logan E      19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:59.54          1  
              25.38       56.99 (31.61)     1:31.93 (34.94)     1:59.54 (27.61)
  6 Crockett, Sam       18 Miami (Ohio)-OH           NT   x2:00.19        
              27.03       58.92 (31.89)     1:33.12 (34.20)     2:00.19 (27.07)
  7 Reinhardt, Alex     20 Miami (Ohio)-OH           NT   x2:01.02        
              25.90       57.61 (31.71)     1:34.78 (37.17)     2:01.02 (26.24)
  8 Schwarz, Grant G    19 Eastern Mich-MI           NT    2:01.26        
              26.36       58.59 (32.23)     1:32.80 (34.21)     2:01.26 (28.46)
  9 Lawson, Aaron T     19 Eastern Mich-MI           NT   x2:02.80        
              25.64       57.81 (32.17)     1:34.17 (36.36)     2:02.80 (28.63)
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miami University (Ohio)-OH  'A'                  NT    3:05.02         11  
     1) Gunnels, Chris R 21             2) Baumgartner, Joe E 19          
     3) Cavanaugh, Michael P 19         4) Nemeth, Daniel C 20            
              22.55       46.74 (46.74)     1:08.60 (21.86)     1:32.66 (45.92)
        1:54.42 (21.76)     2:19.38 (46.72)     2:40.72 (21.34)     3:05.02 (45.64)
  2 Eastern Michigan University-MI  'A'              NT    3:09.13          4  
     1) Hanson, Jacob D 20              2) Moore, Brian V 19              
     3) Zavislak, Matt R 22             4) Ivry, Oded 22                  
              22.87       47.21 (47.21)     1:09.80 (22.59)     1:34.57 (47.36)
        1:56.93 (22.36)     2:22.08 (47.51)     2:44.71 (22.63)     3:09.13 (47.05)
  3 Eastern Michigan University-MI  'B'              NT    3:14.08          2  
     1) Everson, Gus F 19               2) Foos, Dexter R 19              
     3) Tento, Sean P 19                4) Heyblom, Jake A 22             
              23.13       47.72 (47.72)     1:10.53 (22.81)     1:36.00 (48.28)
        1:58.90 (22.90)     2:23.91 (47.91)     2:47.64 (23.73)     3:14.08 (50.17)
  4 Miami University (Ohio)-OH  'B'                  NT    3:14.64        
     1) Reeder, Sam 18                  2) Childs, Sam H 20               
     3) Rogers, Kegan D 22              4) Joyce, Ian H 20                
              23.31       48.54 (48.54)     1:11.63 (23.09)     1:37.03 (48.49)
        2:01.26 (24.23)     2:27.72 (50.69)     2:50.12 (22.40)     3:14.64 (46.92)
  5 Eastern Michigan University-MI  'C'              NT   x3:15.82        
     1) Coates, Tom 19                  2) Duong, Justin S 21             
     3) Petrone, Franco 18              4) Renard, Gilles 22              
              23.37       49.71 (49.71)     1:12.74 (23.03)     1:38.04 (48.33)
        2:01.26 (23.22)     2:27.05 (49.01)     2:50.34 (23.29)     3:15.82 (48.77)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 112                    
 
  1. Eastern Michigan University       176.5   2. Miami University (Ohio)           123.5