Leaderboard -- OfficeMax
Leaderboard - PNC
Leaderboard -- Kroger
Leaderboard - Folletts
Cincy Bell
Leaderboard - adidas
Scroll Button -- Vivid
Uploaded Ad
NCHC.TV Promo mm

Licensed to FinishTiming - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/7/2014 09:35 PM
                   Akron Invitational - 2/7/2014 to 2/8/2014                   
                    Timing/Results by www.FinishTiming.com                     
                    Stile Field House, University of Akron                     
                                    Results                                    
 
Women 5000 Meter Run Gold Div
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Williamson, Teresa        JR Radford               17:26.10  
  2 Sell, Chloe               SO Florida Atla          17:55.52  
  3 Moncayo, Mattie           FR Miami (Ohio)          18:03.59  
  4 List, Mary                JR Dayton                18:12.92  
  5 Bernthisel, Kylee         SO Ashland               18:19.08  
  6 Janson, Rachel            SR Wright State          18:20.94  
  7 McElhenny, Bridget        SO Dayton                18:23.88  
  8 Bell, Andrea              SO IPFW                  18:24.24  
  9 Zachar, Rachel            JR IPFW                  18:52.44  
 10 Ayers, Amaya              SR IPFW                  19:33.14  
 11 Manchess, Emma            FR IPFW                  19:56.92  
 12 Kacer, Rachel             FR IPFW                  20:38.21  
 -- Girgis, Melissa           JR Miami (Ohio)               DNF  
 
Women Distance Medley Gold Div
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Florida Atlantic  'A'                              12:50.57  
     1) Heller-Spencer, Kia SO          2) Worley, Amanda SR              
     3) Neustadt, Hannah SO             4) Cripe, Tara SR                 
 -- Miami (Ohio)  'A'                                       DNF  
     1) Beaver, Megan SO                2) Wickware, Taylor JR            
     3) Hoover, Lauren FR               4) Bess, Laura SO                 
 -- IPFW  'A'                                               DNF  
     1) Boyes, Kayla SR                 2) Nida, Victoria FR              
     3) Beard, Brittany FR              4) Jeszensky, Julie SR            
 
Women Discus Throw Gold Div
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cooks, Alexis             SO Akron                   52.19m     171-03 
      FOUL  FOUL  42.01m  47.70m  52.19m  49.53m
  2 Brown, Devene             SO Central Mich            49.97m     163-11 
      FOUL  44.50m  FOUL  49.97m  FOUL  FOUL
  3 Walworth, Kyla            JR Central Mich            42.90m     140-09 
      41.89m  41.94m  41.51m  42.90m  FOUL  36.46m
  4 Zink, Kayla               JR IPFW                    42.89m     140-08 
      40.08m  41.29m  42.89m  FOUL  38.32m  FOUL
  5 Perrine, Cristina         SR Bowling Gree            38.85m     127-05 
      FOUL  38.85m  FOUL  FOUL  35.92m  35.75m
  6 Held, Katy                   Unattached              38.65m     126-10 
      37.66m  37.17m  36.42m  37.23m  36.74m  38.65m
  7 Sindelar, Jamie           SO Ashland                 36.29m     119-01 
      34.64m  FOUL  FOUL  FOUL  36.29m  FOUL
  8 Reiser, Kori              FR Bowling Gree            33.33m     109-04 
      FOUL  FOUL  33.33m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Gold Div Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Outman, Maddy                Unattached             2:11.70     940
  2 Willis, Skyler            JR Akron                  2:17.14     863
  3 Gordon, Michalla          FR Akron                  2:20.29     820
  4 Reiser, Krystin           JR Bowling Gree           2:25.39     752
  5 Cardeiro, Kim             SR Louisville             2:27.35     726
  6 Garcia, Katy              JR Dayton                 2:27.43     725
  7 Jones, Brittany           SO Wright State           2:32.55     661
  8 Butler, Adria             FR Dayton                 2:37.81     598
  9 Slay, Catika              FR Marshall               2:37.82     598
 10 Maj, Rebecca              JR Dayton                 2:38.09     595
 11 Wygant, Alexis            FR IPFW                   2:39.35     580
 12 Puckrin, Audra            SO Kent State             2:44.82     519
 13 Cox, Hannah               SO Louisville             2:47.16     494
 14 Shelton, Jessica          FR Radford                2:47.29     492
 15 Church, Amber             SR Radford                2:57.40     390
 16 Brown, Brianne            FR Louisville             3:02.23     345
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Gold Div Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Outman, Maddy                Unattached                8.58   1   1000
  2 Willis, Skyler            JR Akron                     8.64   1    987
  3 Brown, Brianne            FR Louisville                8.80   1    952
  4 Church, Amber             SR Radford                   8.97   1    916
  5 Cardeiro, Kim             SR Louisville                9.15   3    879
  6 Shelton, Jessica          FR Radford                   9.17   2    875
  7 Puckrin, Audra            SO Kent State                9.18   2    873
  8 Lang, Hilary              SR Dayton                    9.23   2    862
  9 Gordon, Michalla          FR Akron                     9.26   2    856
 10 Slay, Catika              FR Marshall                  9.31   4    846
 11 Reiser, Krystin           JR Bowling Gree              9.56   3    796
 12 Maj, Rebecca              JR Dayton                    9.60   3    789
 13 Jones, Brittany           SO Wright State              9.67   3    775
 14 Cox, Hannah               SO Louisville                9.70   5    769
 14 Garcia, Katy              JR Dayton                    9.70   4    769
 16 Butler, Adria             FR Dayton                    9.83   4    744
 17 Wygant, Alexis            FR IPFW                     12.34   5    337
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Gold Div Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Maj, Rebecca              JR Dayton                   1.72m    5-07.75    879
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 
        P    P    P    P    P    O    O    O   XO    O    O  XXO  XXX 
  2 Garcia, Katy              JR Dayton                   1.66m    5-05.25    806
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 
        P    P    P    P    P    O    P    O  XXO  XXO  XXX 
  3 Cardeiro, Kim             SR Louisville               1.63m    5-04.25    771
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        P    P    P    P    P    O  XXO   XO    O  XXX 
  3 Reiser, Krystin           JR Bowling Gree             1.63m    5-04.25    771
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        P    P    P    P    O    O    O  XXO   XO  XXX 
  3 Willis, Skyler            JR Akron                    1.63m    5-04.25    771
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        P    P    P    P    P    O  XXO    O    O  XXX 
  6 Slay, Catika              FR Marshall                 1.60m    5-03.00    736
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
        O    P    O    P    O    O    O    O  XXX 
  6 Outman, Maddy                Unattached               1.60m    5-03.00    736
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
        P    P    P    P    O  XXO   XO  XXO   XX 
  8 Jones, Brittany           SO Wright State             1.54m    5-00.50    666
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
        P    O    O    O    O    O  XXX 
  9 Lang, Hilary              SR Dayton                   1.51m    4-11.50    632
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
        O    P    O    P    O  XXX 
 10 Cox, Hannah               SO Louisville               1.48m    4-10.25    599
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
        O    P   XO  XXO  XXX 
 11 Shelton, Jessica          FR Radford                  1.45m    4-09.00    566
     1.39 1.42 1.45 1.48 
        P    O    O  XXX 
 11 Wygant, Alexis            FR IPFW                     1.45m    4-09.00    566
     1.39 1.42 1.45 1.48 
        O    O    O  XXX 
 11 Gordon, Michalla          FR Akron                    1.45m    4-09.00    566
     1.39 1.42 1.45 1.48 
        O    O  XXO  XXX 
 11 Church, Amber             SR Radford                  1.45m    4-09.00    566
     1.39 1.42 1.45 1.48 
        P    O    O  XXX 
 15 Puckrin, Audra            SO Kent State               1.42m    4-07.75    534
     1.39 1.42 1.45 
       XO    O  XXX 
 15 Brown, Brianne            FR Louisville               1.42m    4-07.75    534
     1.39 1.42 1.45 
        O  XXO  XXX 
 15 Butler, Adria             FR Dayton                   1.42m    4-07.75    534
     1.39 1.42 1.45 
      XXO  XXO  XXX 
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Gold Div Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cardeiro, Kim             SR Louisville               5.79m   19-00.00    786
      5.68m  5.79m  FOUL            
  2 Cox, Hannah               SO Louisville               5.61m   18-05.00    732
      5.48m  5.61m  FOUL            
  3 Puckrin, Audra            SO Kent State               5.36m   17-07.00    660
      5.29m  5.36m  5.29m            
  4 Outman, Maddy                Unattached               5.29m   17-04.25    640
      5.22m  5.29m  4.22m            
  5 Slay, Catika              FR Marshall                 5.22m   17-01.50    620
      4.76m  5.14m  5.22m            
  6 Willis, Skyler            JR Akron                    5.20m   17-00.75    614
      4.67m  5.20m  FOUL            
  7 Brown, Brianne            FR Louisville               5.15m   16-10.75    601
      5.15m  4.87m  5.08m            
  8 Reiser, Krystin           JR Bowling Gree             5.08m   16-08.00    581
      4.77m  4.88m  5.08m            
  8 Lang, Hilary              SR Dayton                   5.08m   16-08.00    581
      5.03m  5.08m  PASS            
 10 Maj, Rebecca              JR Dayton                   4.96m   16-03.25    548
      4.67m  FOUL  4.96m            
 11 Garcia, Katy              JR Dayton                   4.89m   16-00.50    530
      4.58m  4.63m  4.89m            
 12 Church, Amber             SR Radford                  4.88m   16-00.25    527
      4.76m  4.88m  4.77m            
 13 Butler, Adria             FR Dayton                   4.86m   15-11.50    522
      4.78m  4.86m  4.76m            
 14 Jones, Brittany           SO Wright State             4.83m   15-10.25    514
      FOUL  4.83m  FOUL            
 15 Gordon, Michalla          FR Akron                    4.68m   15-04.25    474
      3.07m  4.68m  3.30m            
 16 Shelton, Jessica          FR Radford                  4.55m   14-11.25    441
      4.34m  4.53m  4.55m            
 17 Wygant, Alexis            FR IPFW                     4.32m   14-02.25    384
      4.32m  FOUL  FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Gold Div Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Willis, Skyler            JR Akron                   10.25m   33-07.50    546
      9.40m  9.58m  10.25m            
  2 Outman, Maddy                Unattached              10.16m   33-04.00    540
      9.96m  10.16m  9.65m            
  3 Reiser, Krystin           JR Bowling Gree            10.13m   33-03.00    538
      9.45m  9.59m  10.13m            
  4 Puckrin, Audra            SO Kent State              10.12m   33-02.50    537
      9.59m  9.53m  10.12m            
  5 Slay, Catika              FR Marshall                 9.81m   32-02.25    517
      9.44m  9.72m  9.81m            
  6 Garcia, Katy              JR Dayton                   9.79m   32-01.50    516
      9.36m  FOUL  9.79m            
  7 Lang, Hilary              SR Dayton                   9.57m   31-04.75    501
      9.57m  8.78m  9.23m            
  8 Maj, Rebecca              JR Dayton                   9.47m   31-01.00    495
      9.47m  9.32m  9.44m            
  9 Church, Amber             SR Radford                  9.43m   30-11.25    492
      9.43m  8.26m  9.43m            
 10 Brown, Brianne            FR Louisville               9.40m   30-10.25    490
      9.40m  9.39m  8.88m            
 11 Shelton, Jessica          FR Radford                  9.36m   30-08.50    488
      7.90m  8.45m  9.36m            
 12 Butler, Adria             FR Dayton                   9.25m   30-04.25    480
      9.07m  9.25m  9.07m            
 13 Cardeiro, Kim             SR Louisville               8.77m   28-09.25    449
      8.50m  8.77m  FOUL            
 14 Gordon, Michalla          FR Akron                    8.71m   28-07.00    445
      8.51m  8.17m  8.71m            
 15 Jones, Brittany           SO Wright State             8.40m   27-06.75    425
      8.40m  7.84m  8.17m            
 16 Cox, Hannah               SO Louisville               8.20m   26-11.00    412
      FOUL  8.20m  FOUL            
 17 Wygant, Alexis            FR IPFW                     8.12m   26-07.75    407
      8.12m  7.57m  7.51m            
 
Women Indoor Pentathlon Gold Div
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Outman, Maddy                Unattached                3856  
  2 Willis, Skyler            JR Akron                     3781  
  3 Cardeiro, Kim             SR Louisville                3611  
  4 Reiser, Krystin           JR Bowling Gree              3438  
  5 Garcia, Katy              JR Dayton                    3346  
  6 Slay, Catika              FR Marshall                  3317  
  7 Maj, Rebecca              JR Dayton                    3306  
  8 Gordon, Michalla          FR Akron                     3161  
  9 Puckrin, Audra            SO Kent State                3123  
 10 Jones, Brittany           SO Wright State              3041  
 11 Cox, Hannah               SO Louisville                3006  
 12 Brown, Brianne            FR Louisville                2922  
 13 Church, Amber             SR Radford                   2891  
 14 Butler, Adria             FR Dayton                    2878  
 15 Shelton, Jessica          FR Radford                   2862  
 16 Wygant, Alexis            FR IPFW                      2274  
 
Women Pole Vault Blue Div
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Allen, Morgan             FR Kent State               3.52m   11-06.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 
        P    P    O    O  XXX 
  2 Gaskell, Sarah            SR Dayton                  J3.52m   11-06.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 
        O    O    O   XO  XXX 
  3 Brown, Taylor             JR Miami (Ohio)            J3.52m   11-06.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 
        P    P   XO   XO  XXX 
  4 Cunningham, Meghan        SO Ashland                 J3.52m   11-06.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 
        P   XO   XO   XO  XXX 
  5 Tatman, Kori              SR Miami (Ohio)            J3.52m   11-06.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 
        P    P    O  XXO  XXX 
  5 Szabo, Rebecca            FR Akron                   J3.52m   11-06.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 
        P    P    O  XXO  XXX 
  7 Hewitt, Rachel            SO West Virgini            J3.52m   11-06.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 
        O   XO  XXO  XXO  XXX 
  8 Uzzel, Megan              JR Ashland                  3.37m   11-00.75 
     3.07 3.22 3.37 3.52 
        O    O    O  XXX 
  9 Foster, Jennifer          JR Ashland                 J3.37m   11-00.75 
     3.07 3.22 3.37 3.52 
        P    P  XXO  XXX 
 10 Bertrand, Tori            FR West Virgini             3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
        O    O  XXX 
 11 Moss, Kaley               SO Wright State            J3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
       XO    O  XXX 
 12 Ballard, Courtney         SO Wright State            J3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
        O   XO  XXX 
 12 Walton, Caitlin           JR West Virgini            J3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
        O   XO  XXX 
 14 Gillespie, Emily          FR West Virgini            J3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
       XO   XO  XXX 
 15 Mulvin, Kim               SR West Virgini            J3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
      XXO  XXO  XXX 
 16 Heitkamp, Kelly           FR Wright State             3.07m   10-00.75 
     3.07 3.22 
       XO  XXX 
 -- Rudy, Raven               FR Ashland                     NH            
     3.07 
      XXX 
 -- Turner, Hope              FR Miami (Ohio)                NH            
     3.07 3.22 
        P  XXX 
 
Women Long Jump Blue Div
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Johnson, Daniella         FR Akron                    5.54m   18-02.25 
      FOUL  FOUL  5.25m  5.05m  4.25m  5.54m
  2 Gaudyn, Weronika          FR Akron                    5.53m   18-01.75 
      5.53m  5.51m  5.27m  PASS  PASS  PASS
  3 Gates, Dana               SR Bowling Gree             5.46m   17-11.00 
      5.18m  5.33m  5.38m  5.34m  5.23m  5.46m
  4 Roloff, Annika            SO Akron                    5.44m   17-10.25 
      5.14m  5.34m  5.44m  PASS  PASS  PASS
  5 Kempf, Connor             FR Bowling Gree             5.41m   17-09.00 
      4.98m  5.22m  5.02m  FOUL  5.41m  5.25m
  6 Caldwell, Macy            SR Ashland                  5.34m   17-06.25 
      5.25m  4.02m  5.14m  5.32m  5.34m  5.28m
  7 Green, Kaleice            SR Radford                  5.33m   17-06.00 
      5.33m  5.17m  5.15m  4.88m  FOUL  FOUL
  8 Porter, Raven             FR Bowling Gree             5.30m   17-04.75 
      4.33m  FOUL  5.30m  5.27m  FOUL  FOUL
  9 Crews, Lakei              SR Radford                  5.20m   17-00.75 
      5.12m  4.94m  5.20m  5.20m  5.16m  FOUL
 10 Pinheiro, Amanda          SO Akron                    5.16m   16-11.25 
      FOUL  FOUL  5.16m         
 11 Riethman, Sydney          SO Dayton                   5.08m   16-08.00 
      5.04m  5.08m  4.93m         
 12 Baker, Jamiecka           JR Radford                  5.02m   16-05.75 
      FOUL  FOUL  5.02m           
 12 Watts, Jasmin             JR Miami (Ohio)             5.02m   16-05.75 
      FOUL  5.02m  FOUL         
 14 Harris, Morgan            FR Radford                  5.01m   16-05.25 
      4.63m  5.01m  4.99m          
 15 Holston, Marlecia         FR Ashland                  5.00m   16-05.00 
      FOUL  5.00m  4.99m         
 16 Laury, Chelsea            FR Kent State               4.95m   16-03.00 
      4.87m  4.95m  4.92m           
 16 Fishnick, Emma            JR Central Mich             4.95m   16-03.00 
      FOUL  FOUL  4.95m           
 18 Kovarik, Alexandra        SO Ashland                  4.94m   16-02.50 
      4.89m  FOUL  4.94m         
 19 Schmidt, Maddi            SR Dayton                   4.84m   15-10.50 
      4.80m  4.55m  4.84m         
 20 Doughty, Bridget          JR Central Mich             4.75m   15-07.00 
      4.68m  4.75m  FOUL         
 21 Moore, Katelyn            JR Ashland                  4.63m   15-02.25 
      4.63m  FOUL  4.58m         
 22 Belt, Leia                JR Kent State               4.57m   15-00.00 
      4.16m  4.29m  4.57m         
 23 Daniels, Brandy           FR Wright State             4.39m   14-05.00 
      4.39m  FOUL  FOUL         
 
Men 5000 Meter Run Gold Div
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Over, Bobby               SR Unattached            14:48.02  
  2 Meyer, Julian             SR Kent State            14:55.95  
  3 Zegarelli, Martin         SO Akron                 15:08.22  
  4 Farnan, Ryan              JR Radford               15:17.73  
 -- Norris, Trevor            SO Akron                      DNF  
 
Men Discus Throw Gold Div
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Rose, Alex                SR Central Mich            54.63m     179-03 
      50.86m  52.14m  52.07m  FOUL  46.62m  54.63m
  2 Zahn, Jason               FR Ashland                 51.60m     169-03 
      51.60m  FOUL  49.72m  FOUL  49.58m  FOUL
  3 Walderzak, Cole           SO Central Mich            50.42m     165-05 
      FOUL  47.99m  FOUL  50.42m  FOUL  FOUL
  4 Murasky, JC               SO Ohio State              49.13m     161-02 
      46.70m  44.12m  FOUL  FOUL  49.13m  46.88m
  5 Banke, Nicholas           SR Akron                   47.91m     157-02 
      FOUL  47.91m  FOUL  FOUL  45.03m  46.34m
  6 Steinhauser, Kyle         SR Ashland                 47.71m     156-06 
      44.56m  44.40m  45.92m  FOUL  47.00m  47.71m
  7 Powell, Chris             SR Ashland                 44.77m     146-10 
      FOUL  39.94m  44.77m  43.83m  FOUL  42.57m
  8 Harris, James Clay        JR Ashland                 43.89m     144-00 
      FOUL  43.89m  42.40m  FOUL  43.50m  43.11m
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Gold Div Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McCune, Alex              JR Akron                     6.97   1    893
  2 Schneider, Kurt           SR Michigan Sta              7.09   1    851
  3 Motill, Marcus            SO Louisville                7.16   1    826
  4 Jones, Bryan              SR Akron                     7.23   1    802
  5 Cieslinski, Quentin       SO Akron                     7.27   2    789
  6 Johansson, Bjorn          SR Akron                     7.34   2    765
  6 Jones, Tyler              JR Kent State                7.34   1    765
  8 Dahlstrand, John          JR Akron                     7.36   2    759
  8 Hovatter, Phillip         SR Radford                   7.36   1    759
 10 Green, Jacob              SO Ashland                   7.46   2    726
 11 Smalley, Clay             FR Ashland                   7.87   2    598
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Gold Div Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Schneider, Kurt           SR Michigan Sta             2.11m    6-11.00    906
     1.93 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08 2.11 2.14 
        O    P    O    P    O    O   XO  XXX 
  2 Dahlstrand, John          JR Akron                    1.99m    6-06.25    794
     1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02 
        O    O    O    O    O  XXX 
  3 Jones, Bryan              SR Akron                    1.96m    6-05.00    767
     1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 
        O   XO    O   XO  XXO  XXX 
  3 Cieslinski, Quentin       SO Akron                    1.96m    6-05.00    767
     1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 
        O   XO   XO  XXO  XXX 
  3 Jones, Tyler              JR Kent State               1.96m    6-05.00    767
     1.90 1.93 1.96 1.99 
       XO    P    O  XXX 
  6 McCune, Alex              JR Akron                    1.93m    6-04.00    740
     1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 
       XO    O   XO   XO  XXX 
  7 Green, Jacob              SO Ashland                  1.90m    6-02.75    714
     1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 
        O   XO    O  XXO   XO    O  XXX 
  8 Johansson, Bjorn          SR Akron                    1.78m    5-10.00    610
     1.72 1.75 1.78 1.81 
        O    O   XO  XXX 
  9 Smalley, Clay             FR Ashland                  1.75m    5-08.75    585
     1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 
       XO   XO    O    O  XXX 
 10 Motill, Marcus            SO Louisville               1.72m    5-07.75    560
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 
        O    P  XXO    O  XXX 
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Gold Div Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 McCune, Alex              JR Akron                    7.21m   23-08.00    864
      6.94m  7.21m  6.81m            
  2 Schneider, Kurt           SR Michigan Sta             6.94m   22-09.25    799
      6.94m  6.89m  6.79m            
  3 Jones, Bryan              SR Akron                    6.86m   22-06.25    781
      FOUL  6.64m  6.86m            
  4 Hovatter, Phillip         SR Radford                  6.69m   21-11.50    741
      6.69m  6.65m  6.61m            
  5 Cieslinski, Quentin       SO Akron                    6.53m   21-05.25    704
      6.53m  6.46m  6.50m            
  6 Dahlstrand, John          JR Akron                    6.40m   21-00.00    675
      6.03m  FOUL  6.40m            
  7 Motill, Marcus            SO Louisville               6.30m   20-08.00    652
      6.10m  5.94m  6.30m            
  8 Johansson, Bjorn          SR Akron                    6.28m   20-07.25    648
      6.00m  FOUL  6.28m            
  9 Green, Jacob              SO Ashland                  6.06m   19-10.75    600
      5.69m  5.85m  6.06m            
 10 Jones, Tyler              JR Kent State               5.94m   19-06.00    574
      5.83m  5.94m  FOUL            
 11 Smalley, Clay             FR Ashland                  5.79m   19-00.00    542
      5.68m  FOUL  5.79m            
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Gold Div Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 McCune, Alex              JR Akron                   14.28m   46-10.25    745
      13.05m  14.01m  14.28m            
  2 Johansson, Bjorn          SR Akron                   13.90m   45-07.25    722
      13.17m  13.90m  FOUL            
  3 Jones, Bryan              SR Akron                   13.47m   44-02.50    696
      13.24m  13.10m  13.47m            
  4 Dahlstrand, John          JR Akron                   12.79m   41-11.50    654
      11.79m  12.79m  FOUL            
  5 Cieslinski, Quentin       SO Akron                   12.58m   41-03.25    642
      FOUL  11.92m  12.58m            
  6 Jones, Tyler              JR Kent State              12.38m   40-07.50    629
      12.38m  FOUL  12.34m            
  7 Schneider, Kurt           SR Michigan Sta            11.97m   39-03.25    605
      11.97m  11.93m  11.48m            
  8 Green, Jacob              SO Ashland                 10.20m   33-05.75    498
      9.63m  10.20m  FOUL            
  9 Smalley, Clay             FR Ashland                  9.77m   32-00.75    472
      FOUL  9.33m  9.77m            
 10 Motill, Marcus            SO Louisville               9.42m   30-11.00    451
      9.15m  9.21m  9.42m            
 
Men Heptathlon Gold Div
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McCune, Alex              JR Akron                     3242  
  2 Schneider, Kurt           SR Michigan Sta              3161  
  3 Jones, Bryan              SR Akron                     3046  
  4 Cieslinski, Quentin       SO Akron                     2902  
  5 Dahlstrand, John          JR Akron                     2882  
  6 Johansson, Bjorn          SR Akron                     2745  
  7 Jones, Tyler              JR Kent State                2735  
  8 Green, Jacob              SO Ashland                   2538  
  9 Motill, Marcus            SO Louisville                2489  
 10 Smalley, Clay             FR Ashland                   2197  
 
Men Pole Vault Blue Div
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Schlumbohm, Kyle          FR Kent State               4.66m   15-03.50 
     4.21 4.36 4.51 4.66 4.81 
        P    O    O    O  XXX 
  2 Hay, Grant                FR Ashland                  4.51m   14-09.50 
     4.21 4.36 4.51 4.66 
        O    O    O  XXX 
 -- Windisch-Kuns, Tyler      FR Kent State                  NH            
     4.21 
      XXX 
 -- Brunson, Josiah           JR Radford                     NH            
     4.21 
      XXX 
 -- Enos, Ryan                FR Radford                     NH            
     4.21 
      XXX 
 -- Seneff, James             FR Radford                     NH            
     4.21 
      XXX 
 -- Roeth, Kyle               JR Ashland                     NH            
     4.21 
      XXX 
 
Men Long Jump Blue Div
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Fahie, Collister             Unattached               7.07m   23-02.50 
      5.26m  6.54m  6.72m  6.88m  7.07m  5.76m
  2 Malliaras, Nicholas       FR Central Mich             6.74m   22-01.50 
      6.74m  6.26m  6.46m  6.51m  6.48m  6.60m
  3 Hartill, Alex             FR Akron                    6.59m   21-07.50 
      FOUL  6.59m  PASS  6.21m  6.48m  6.14m
  4 Alfman, Chase             FR Akron                    6.51m   21-04.25 
      FOUL  6.10m  6.30m  6.51m  6.35m  6.25m
  5 Hence, Jamie              FR Ashland                  6.47m   21-02.75 
      6.20m  FOUL  6.47m  FOUL  6.23m  FOUL
  6 Ertle, Max                JR Ashland                  6.31m   20-08.50 
      FOUL  FOUL  6.31m  6.27m  FOUL  6.27m
  7 Herman, Kory              JR Ashland                  5.74m   18-10.00 
      5.70m  5.62m  5.73m  5.66m  5.60m  5.74m
 -- Dunn, Cory                SO Radford                   FOUL            
      FOUL  FOUL  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Mixed Discus Throw Blue Div
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Jury, Clayton            MNA UNAT-Ashland            47.02m     154-03 
      43.06m  45.89m  FOUL  45.69m  FOUL  47.02m
  2 Lamott, Tyler            MJR Radford                 44.32m     145-05 
      43.66m  FOUL  FOUL  40.57m  44.32m  42.05m
  3 Zedella, Aaron           MFR Ohio State              44.12m     144-09 
      43.18m  44.12m  43.93m  44.07m  42.50m  43.74m
  4 Mitman, Robert           MSO Akron                   43.59m     143-00 
      42.46m  FOUL  42.15m  43.59m  FOUL  FOUL
  5 Bridenthal, Jessica      WSR Ashland                 43.27m     141-11 
      43.27m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  39.87m
  6 Roberts, Natassia        WSO Wright State            41.17m     135-01 
      35.10m  35.13m  FOUL  41.17m  40.60m  37.39m
  7 Wheat, Makenzie          WFR Bowling Gree            41.05m     134-08 
      38.53m  FOUL  38.32m  41.05m  FOUL  FOUL
  8 Knabenshue, Karissa      WJR West Virgini            37.54m     123-02 
      35.99m  34.12m  37.28m  35.51m  37.54m  36.01m
  9 Harrison, Maria          WJR Wright State            37.41m     122-09 
      FOUL  36.33m  37.41m  FOUL  FOUL  36.57m
 10 Reynolds, Allie          WSO Bowling Gree            36.96m     121-03 
      FOUL  FOUL  FOUL  36.96m  34.19m  35.13m
 11 Decker, Taylor           WSO Bowling Gree            36.83m     120-10 
      32.13m  35.28m  36.10m  35.94m  36.83m  FOUL
 12 Studabaker, Jena         WJR Wright State            36.75m     120-07 
      33.76m  35.16m  FOUL  36.75m  FOUL  FOUL
 13 Knudson, Garrett         MSR Radford                 35.91m     117-10 
      FOUL  FOUL  35.91m  FOUL  FOUL  FOUL