Cincy Bell
Leaderboard - adidas
Scroll Button -- Vivid
Leaderboard - Folletts
Leaderboard -- OfficeMax
Leaderboard - PNC
Leaderboard -- Kroger

Licensed to FinishTiming - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/25/2013 08:41 PM
                        Tom Wright Classic - 1/25/2013                         
                   Timing / Results by www.FinishTiming.com                    
                               Perry Field House                               
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Berry, Berrion               Bowling Gree            8.01       7.94q  3 
  2 Watts, Jasmin                Miami (Ohio)            7.97       7.97q  2 
  3 Gates, Dana                  Bowling Gree                       8.00q  3 
  4 Horne, Allorian              Bowling Gree            7.93       8.09q  1 
  5 Lamotte, Kera                Bowling Gree            8.20       8.17q  1 
  6 Vitou, Olivia                Ohio U.                 8.28       8.23q  2 
  7 Toliver, Aesia               Ohio U.                 8.15       8.32q  1 
  8 Geiger, Alexis               Ohio U.                 8.13       8.37q  3 
  9 Hughey, Xerina               Miami (Ohio)            8.15       8.41   2 
 10 Rosenblum, Sarah             Miami (Ohio)            8.32       8.42   3 
 11 Armstead, Erika              Ohio U.                 8.57       8.55   2 
 12 Mathews, Kiley               Ohio U.                 8.33       8.59   3 
 13 Chapman, Kelsey              Wayne St.                          8.66   2 
 14 Overbey, Morgan              Ohio U.                            8.82   3 
 15 Robinson, Britney            Wayne St.               8.94       8.83   1 
 16 Williams, Hannah             Wayne St.               8.93       9.03   1 
 17 Filip, Abbey                 Wayne St.                          9.04   2 
 
Women 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Berry, Berrion               Bowling Gree            7.94       7.86  
  2 Watts, Jasmin                Miami (Ohio)            7.97       7.89  
  3 Horne, Allorian              Bowling Gree            8.09       7.97  
  4 Gates, Dana                  Bowling Gree            8.00       8.02  
  5 Lamotte, Kera                Bowling Gree            8.17       8.22  
  6 Geiger, Alexis               Ohio U.                 8.37       8.23  
  7 Toliver, Aesia               Ohio U.                 8.32       8.26  
  8 Vitou, Olivia                Ohio U.                 8.23       8.29  
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Horne, Allorian              Bowling Gree           25.32      25.83   1 
  2 Jefferson, Felicia           Bowling Gree           25.80      25.84   1 
  3 Lamotte, Kera                Bowling Gree           26.52      26.61   2 
  4 Parker, Tiera                Bowling Gree           26.18      26.96   1 
  5 Berry, Berrion               Bowling Gree           26.20      26.98   1 
  6 Winkel, Kristin              Ohio U.                27.39      27.74   2 
  7 Rosenblum, Sarah             Miami (Ohio)           27.57      27.81   2 
  8 Mathews, Kiley               Ohio U.                27.32      28.23   2 
  9 Armstead, Erika              Ohio U.                28.96      28.30   3 
 10 Player, Aryelle              Miami (Ohio)           27.50      28.54   2 
 11 Reiser, Krystin              Bowling Gree           27.50      29.22   2 
 12 Overbey, Morgan              Ohio U.                30.28      29.63   3 
 13 Robinson, Britney            Wayne St.              31.04      30.00   3 
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Weimer, Allison              Bowling Gree           56.50      57.67   1 
  2 Sinclair, Brittany           Bowling Gree           57.85      58.52   1 
  3 Rambo, Taylor                Bowling Gree           58.78      59.03   1 
  4 Winningham, Danielle         Ohio U.                56.79      59.86   1 
  5 Jefferson, Alicia            Bowling Gree           59.57    1:00.14   1 
  6 Sommerville, Natalie         Bowling Gree           59.87    1:00.71   1 
  7 Worthey, Lisa                Bowling Gree         1:00.09    1:01.29   2 
  8 Conrad, Karissa              Ohio U.              1:00.03    1:01.53   2 
  9 Player, Aryelle              Miami (Ohio)         1:02.00    1:02.28   2 
 10 Chapman, Kelsey              Wayne St.            1:02.96    1:02.52   2 
 11 Weigand, Tessa               Ohio U.              1:01.50    1:02.85   2 
 12 Reid, Taylor                 Miami (Ohio)         1:04.00    1:05.14   3 
 13 Brafford, Maria              Ohio U.              1:04.06    1:05.28   3 
 14 Gale, Erin                   Ohio U.              1:01.64    1:05.65   2 
 15 Williams, Hannah             Wayne St.            1:07.20    1:06.29   3 
 
Women 600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bolger, Delaney              Ohio U.              1:40.52    1:44.23  
  2 Brafford, Maria              Ohio U.                         1:52.36  
  3 Filip, Abbey                 Wayne St.            1:45.00    1:52.68  
  4 Kaufman, Samantha            Wayne St.                       2:01.98  
 
Women 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Riley, Erin                  Miami (Ohio)         2:16.00    2:20.25   1 
  2 Gale, Erin                   Ohio U.              2:17.64    2:22.90   1 
  3 Meredith, Maria              Bowling Gree         2:20.00    2:23.15   1 
  4 Monte, Megan                 Bowling Gree         2:22.00    2:23.41   1 
  5 Stegemiller, Hayley          Ohio U.              2:24.94    2:23.84   1 
  6 Johnson, Brittany            Wayne St.            2:20.08    2:25.09   1 
  7 Kaufman, Sarah               Ohio U.              2:30.00    2:31.22   2 
  8 Williams, Rachael            Wayne St.            2:28.52    2:31.63   2 
  9 Adkins, Lauren               Ohio U.              2:30.00    2:32.70   2 
 10 Miller, Kristin              Bowling Gree         2:30.75    2:33.47   2 
 11 Roehlig, Krista              Ohio U.              2:30.00    2:34.09   2 
 12 Skidmore, Emily              Ohio U.              2:28.00    2:38.34   1 
 13 Roeth, Allison               Ohio U.              2:35.00    2:38.89   2 
 14 Hildebrand, Caroline         Ohio U.              2:35.00    2:41.09   2 
 15 Klimkowski, Nicole           Ohio U.              2:40.00    2:46.21   2 
 
Women 1 Mile Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Thompson, Melissa            Ohio U.              5:01.50    4:57.98   1 
  2 Scott, Kayla                 Ohio U.              5:08.86    5:06.23   1 
  3 Johnson, Brittany            Wayne St.            5:30.00    5:10.72   1 
  4 Meredith, Maria              Bowling Gree         5:05.00    5:10.80   1 
  5 Gagnon, Kayla                Wayne St.            5:18.09    5:14.03   1 
  6 Chitwood, Alex               Miami (Ohio)         5:08.00    5:14.71   1 
  7 Skidmore, Emily              Ohio U.              5:23.00    5:19.41   1 
  8 Kaatz, Lindsay               Unat-Bowling         5:15.00    5:20.26   1 
  9 Monte, Megan                 Bowling Gree         5:20.00    5:21.88   1 
 10 Adkins, Lauren               Ohio U.              5:30.00    5:24.58   2 
 11 Roehlig, Krista              Ohio U.              5:23.00    5:26.45   1 
 12 Mirwaldt, Emma               Unat-Bowling         5:20.00    5:29.08   1 
 13 Kaufman, Sarah               Ohio U.              5:25.00    5:29.11   1 
 14 McMillin, Mackenzie          Unat-Bowling         5:20.00    5:31.16   2 
 15 Roeth, Allison               Ohio U.              5:30.00    5:32.69   1 
 16 Williams, Rachael            Wayne St.                       5:36.02   2 
 17 Balfour, Kayla               Wayne St.                       5:37.13   2 
 18 Hildebrand, Caroline         Ohio U.              5:35.00    5:40.00   2 
 19 Klimkowski, Nicole           Ohio U.              5:45.00    5:41.72   2 
 20 Fuller, Chelise              Wayne St.                       5:48.73   2 
 21 Kaufman, Samantha            Wayne St.                       6:00.71   2 
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Meade, Morgan                Ohio U.             10:39.36   10:12.80  
  2 Brewer, Amanda               Wayne St.           10:27.86   10:15.19  
  3 Tinney, Brea                 Bowling Gree        10:25.00   10:17.54  
  4 Alt, Andrea                  Bowling Gree        10:15.00   10:17.65  
  5 Mossler, Emily               Miami (Ohio)        10:30.00   10:20.92  
  6 Pifer, Emily                 Ohio U.             10:30.00   10:24.33  
  7 Waddington, Ashley           Ohio U.             10:28.00   10:24.36  
  8 Poulsen, Brenna              Miami (Ohio)        10:15.00   10:26.12  
  9 Garlak, Amanda               Unat-Bowling        10:25.00   10:26.47  
 10 Rock, Jen                    Wayne St.           10:32.04   10:30.19  
 11 Rae, Rebecca                 Unat-Bowling        10:25.00   10:31.55  
 12 Koch, Abby                   Bowling Gree        10:15.00   10:35.46  
 13 Kezur, Kendra                Bowling Gree        10:25.00   10:43.59  
 14 Baruxes, Heather             Unat-Bowling        10:45.00   10:46.66  
 15 Vaughan, Samantah            Miami (Ohio)        10:33.00   10:49.49  
 16 Dean, Maureen                Ohio U.             10:55.00   10:59.63  
 17 Balfour, Kayla               Wayne St.           11:03.05   11:00.07  
 18 Johnson, Chelsea             Wayne St.           11:00.00   11:01.00  
 19 Cogan, Kelsey                Unat-Bowling        10:45.00   11:19.07  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Aririguzo, Leslie            Unattached              8.26       8.38q  1 
  2 Taylor, Demetra              Bowling Gree            9.13       9.08q  2 
  3 Cuckler, Chanda              Ohio U.                 9.30       9.13q  2 
  4 Winkel, Kristin              Ohio U.                 9.29       9.19q  1 
  5 Hughey, Xerina               Miami (Ohio)            9.04       9.35q  2 
  6 Reid, Taylor                 Miami (Ohio)            9.97      10.04q  2 
  7 Stegemiller, Hayley          Ohio U.                10.88      10.34q  1 
  8 Reiser, Krystin              Bowling Gree                      10.74q  1 
 
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Aririguzo, Leslie            Unattached              8.38       8.37  
  2 Taylor, Demetra              Bowling Gree            9.08       9.05  
  3 Cuckler, Chanda              Ohio U.                 9.13       9.08  
  4 Winkel, Kristin              Ohio U.                 9.19       9.13  
  5 Hughey, Xerina               Miami (Ohio)            9.35       9.33  
  6 Stegemiller, Hayley          Ohio U.                10.34      10.30  
  7 Reid, Taylor                 Miami (Ohio)           10.04      10.50  
  8 Reiser, Krystin              Bowling Gree           10.74      11.01  
 
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bowling Green  'A'                                3:56.00    3:56.97  
     1) Sommerville, Natalie            2) Jefferson, Felicia             
     3) Sinclair, Brittany              4) Weimer, Allison                
  2 Bowling Green  'B'                                3:56.00    4:00.54  
     1) Jefferson, Alicia               2) Rambo, Taylor                  
     3) Greggs, Natasha                 4) Taylor, Demetra                
  3 Ohio U.  'A'                                      3:51.52    4:10.77  
     1) Mathews, Kiley                  2) Conrad, Karissa                
     3) Cuckler, Chanda                 4) Winningham, Danielle           
  4 Wayne St.  'B'                                    4:26.00    4:30.59  
     1) Balfour, Kayla                  2) Filip, Abbey                   
     3) Dixon, Olivia                   4) Robinson, Britney              
 
Women Distance Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wayne St.  'A'                                   12:40.00   12:40.10  
     1) Gagnon, Kayla                   2) Chapman, Kelsey                
     3) Johnson, Brittany               4) Brewer, Amanda                 
  2 Wayne St.  'B'                                              13:16.20  
     1) Fuller, Chelise                 2) Kaufman, Samantha              
     3) Johnson, Chelsea                4) Rock, Jen                      
  3 Ohio U.  'A'                                     12:10.00   13:19.09  
     1) Scott, Kayla                    2) Gale, Erin                     
     3) Weigand, Tessa                  4) Thompson, Melissa              
  4 Ohio U.  'B'                                     12:50.00   13:40.93  
     1) Adkins, Lauren                  2) Adkins, Peyton                 
     3) Kaufman, Sarah                  4) Dean, Maureen                  
 
Women High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cuckler, Chanda              Ohio U.                1.68m      1.65m  
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O   XO    O  XXX 
  2 Baker, Jessica               Miami (Ohio)           1.58m      1.55m  
     1.50 1.55 1.60 
        O  XXO  XXX 
  3 Gerken, Emily                Bowling Gree           1.50m      1.50m  
     1.50 1.55 
       XO  XXX 
  4 Stegemiller, Hayley          Ohio U.                1.53m     J1.50m  
     1.45 1.50 1.55 
      XXO   XO  XXX 
  5 Filip, Abbey                 Wayne St.              1.32m      1.35m  
     1.30 1.35 1.40 
        O    O  XXX 
 -- Reiter, Megan                Bowling Gree           1.55m         NH  
     1.50 
      XXX 
 
Women Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tatman, Kori                 Miami (Ohio)           3.50m      3.80m  
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
      XXO    O    O   XO  XXX 
  2 Brown, Taylor                Miami (Ohio)           3.50m      3.65m  
     3.35 3.50 3.65 3.80 
       XO    O  XXO  XXX 
  3 Cavinee, Jaimie              Ohio U.                3.20m      3.20m  
     2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
       XO    O  XXO    O  XXX 
  4 Richardson, Miranda          Ohio U.                3.05m      2.90m  
     2.90 3.05 
      XXO  XXX 
  5 Dixon, Olivia                Wayne St.              3.05m      2.75m  
     2.75 2.90 
        O  XXX 
  5 Arnott, Rachel               Ohio U.                2.90m      2.75m  
     2.75 2.90 
        O  XXX 
 
Women Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Geiger, Alexis               Ohio U.                5.46m      5.51m  
      FOUL  5.18m  5.34m  5.43m  5.51m  5.39m
  2 Watts, Jasmin                Miami (Ohio)           5.26m      5.29m  
      5.24m  FOUL  5.29m  FOUL  4.22m  FOUL
  3 Gates, Dana                  Bowling Gree           5.30m      5.27m  
      4.87m  5.27m  5.23m  FOUL  4.92m  FOUL
  4 Armstead, Erika              Ohio U.                5.15m      4.95m  
      4.61m  4.95m  FOUL  FOUL  4.85m  4.89m
  5 Overbey, Morgan              Ohio U.                4.93m      4.94m  
      4.70m  4.80m  4.94m  FOUL  4.74m  4.94m
  6 Williams, Hannah             Wayne St.              4.43m      4.53m  
      4.35m  4.25m  4.42m  4.31m  4.50m  4.53m
  7 Robinson, Britney            Wayne St.              3.65m      4.09m  
      FOUL  3.48m  3.80m  FOUL  4.09m  3.76m
 -- Toliver, Aesia               Ohio U.                4.77m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Women Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Winkel, Kristin              Ohio U.                9.75m     10.09m  
      9.99m  9.98m  FOUL  9.94m  9.95m  10.09m
 
Women Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Roberts, Alexandra           Miami (Ohio)          15.73m     14.09m  
      14.09m  FOUL  13.71m  12.84m  13.56m  13.88m
  2 Paterra, Victoria            Miami (Ohio)          13.53m     13.30m  
      12.97m  12.29m  12.89m  13.30m  13.27m  13.20m
  3 Anunike, Adaora              Miami (Ohio)          13.55m     13.13m  
      12.58m  12.57m  FOUL  FOUL  FOUL  13.13m
  4 Gable, Samantha              Miami (Ohio)          14.29m     12.87m  
      11.59m  12.73m  12.71m  12.87m  12.53m  FOUL
  5 Rose, Janiece                Ohio U.               13.48m     12.54m  
      FOUL  12.46m  12.54m  FOUL  12.47m  12.54m
  6 Strickler, Amelia            Miami (Ohio)          12.40m     12.20m  
      11.88m  12.20m  FOUL  FOUL  11.89m  FOUL
  7 Perrine, Christina           Unattached            12.50m     12.01m  
      FOUL  12.01m  11.26m  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Perry, Erika                 Wayne St.             11.09m     10.84m  
      FOUL  10.13m  10.83m  10.56m  10.84m  10.73m
  9 Reiser, Krystin              Bowling Gree                      9.01m  
      8.37m  9.01m  7.98m         
 10 Kaufman, Samantha            Wayne St.              7.17m      7.17m  
      6.68m  7.03m  6.87m  7.17m  6.30m  6.31m
 -- Mason, Kristen               Ohio U.               11.83m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Women Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gable, Samantha              Miami (Ohio)          17.07m     16.49m  
      15.62m  15.26m  15.54m  15.55m  15.23m  16.49m
  2 Velasquez, Kayla             Bowling Gree          15.83m     15.69m  
      15.66m  15.46m  15.51m  15.41m  15.69m  14.45m
  3 Johnson, Nicolette           Bowling Gree          15.74m     15.40m  
      14.88m  FOUL  14.08m  15.40m  14.87m  14.56m
  4 Rose, Janiece                Ohio U.               15.37m     15.39m  
      14.14m  14.09m  14.64m  14.64m  15.39m  14.50m
  5 Perrine, Christina           Unattached            16.00m     15.30m  
      FOUL  FOUL  14.57m  FOUL  15.30m  14.62m
  6 Mason, Kristen               Ohio U.               14.89m     15.00m  
      15.00m  14.69m  14.54m  FOUL  14.36m  FOUL
  7 Anunike, Adaora              Miami (Ohio)          16.49m     14.75m  
      14.11m  12.12m  13.49m  FOUL  13.04m  14.75m
  8 Reiser, Kori                 Unat-Bowling          14.95m     14.46m  
      FOUL  FOUL  14.46m  FOUL  13.44m  FOUL
  9 Strickler, Amelia            Miami (Ohio)          15.28m     14.30m  
      14.30m  FOUL  14.30m  FOUL  12.93m  FOUL
 10 Perry, Erika                 Wayne St.             13.97m     13.30m  
      FOUL  11.12m  FOUL  FOUL  FOUL  13.30m
 11 Decker, Taylor               Bowling Gree          12.89m     12.50m  
      12.42m  FOUL  FOUL  FOUL  12.50m  12.40m
 
Men 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thomas, Nick                 Dave's Racin         4:19.00    4:29.73  
  2 Culbertson, Nick             Unattached           4:27.00    4:34.13  
  3 Komph, Eddie                 Unattached           4:40.00    4:39.33  
  4 vanBolderen, Joe             Unat-Bowling                    4:42.75  
  5 Wilson, Bobby                Unattached           4:45.00    4:43.73  
  6 Wyche, Irvin                 Unattached           4:35.00    4:50.70  
  7 Grassel, Kyle                Unat-Bowling                    4:53.21  
  8 Lohrmann, Kory               Unattached           4:40.00    4:53.88  
  9 Cardenas, Ruben              Unattached           4:45.00    4:55.43  
 10 Gerow, Joe                   Unattached           4:48.00    5:01.53  
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Salyer, Jason                Unat-Bowling         9:00.00    8:55.71  
  2 Wyche, Irvin                 Unattached           9:20.00    9:05.33  
  3 Jurick, Tim                  Unat-Bowling                    9:05.90  
  4 Culbertson, Nick             Unattached           8:55.00    9:06.07  
  5 Franek, Josh                 Unat-Bowling         9:10.00    9:10.66  
  6 Black, Greg                  Unat-Bowling                    9:12.59  
  7 Cardenas, Ruben              Unattached           9:30.00    9:13.99  
  8 Williams, Aaron              Unat-Bowling                    9:23.25  
  9 Lohrmann, Kory               Unattached           9:15.00    9:31.38  
 10 Wilson, Bobby                Unattached           9:45.00    9:40.46  
 11 Gerow, Joe                   Unattached           9:53.00    9:51.99